Omul care a auzit vocea lui Dumnezeu după ce a luat antibiotice

Bărbatul a susținut că a auzit vocea lui Dumnezeu după ce a luat antibiotice. Acest caz a fost publicat recent în jurnalul medical BMC Psychiatry . Un bărbat de 50 de ani din Austria ar fi venit la medic cu simptome de infecție bacteriană din cauza unei boli respiratorii care necesita antibiotice.

Bărbatul a susținut că a auzit vocea lui Dumnezeu după ce a luat antibiotice.

Bărbatul care nu mai luase niciodată antibiotice în viața sa, a descoperit că este unul dintre puținii oameni din lume care a suferit halucinații psihedelice din cauza antibioticelor convenționale.

În raport descria că bărbatul a avut inițial schimbări de umor, se simțea iritabil și a început să creadă că era pe moarte. Apoi a început să audă voci care nu erau în realitate.

El a susținut că Dumnezeu i-a vorbit. Vocea lui Dumnezeu i-a spus omului că el este Alesul pentru o „misiune specială”.

La două zile după ce a început o cură de antibiotice, bărbatul a raportat medicului că aude vocea lui Dumnezeu și a fost dus la o clinică psihiatrică din Geneva, unde a fost tratat cu sedative.

Medicii notează că pacientul a fost diagnosticat cu o tulburare numită antibiomanie – simptome maniacale cauzate de antibiotice. Aceasta este o tulburare nouă, descoperită pentru prima dată în 2002, dar numărul exact de cazuri este necunoscut.

Omul care a auzit vocea lui Dumnezeu după ce a luat antibiotice

Antibiomania este o apariție rară din punct de vedere clinic, având în vedere cât de des sunt folosite antibioticele în întreaga lume, scriu autorii raportului.

Un jurnalist de la LiveScience a vorbit despre acest caz cu Pascal Sinart , doctor în psihiatrie de la Universitatea Catolică din Leuven din Belgia, care a publicat o recenzie în 2017 a zeci de cazuri probabile de antibiomanie. Inclusiv cele raportate în programele de monitorizare a medicamentelor pentru Organizația Mondială a Sănătății și Administrația SUA pentru Alimente și Medicamente.

Potrivit raportului, simptomele psihotice legate de antibiotice ale pacientului austriac au dispărut în decurs de o săptămână de la oprirea medicamentului.

Sinart a explicat pentru LiveScience că legătura dintre antibiotice și sistemul nervos nu este încă pe deplin înțeleasă de către cercetători, dar a remarcat că anumite tipuri de antibiotice sunt cunoscute că afectează neurotransmițătorii din creier responsabili de declanșarea neuronilor.

Acest lucru poate explica de ce apare antibiomania în astfel de circumstanțe. Prin inhibarea unui neurotransmițător inhibitor, duce la o funcție excitatoare”, a spus Sinart.

Pentru mai multe articole interesante rămâi cu noi pe WorldNews24.net, Telegram,  Google News și MeWe

Distribuie